BAT Dosyası Oluşturma

BAT

BAT (Batch) Dosyaları Nedir?

Windows işletim sistemlerinde bulunan .bat uzantılı belgeler Windows Toplu İş Dosyası olarak adlandırılır. Bu belgeler aracılığıyla komut istemine (CMD) yazılacak komutları toplu bir biçimde çalıştırılabilir. Örneğin Windows'un komut isteminde teker teker yazılacak komutlar, .bat uzantılı belgeler aracılığıyla tek bir seferde çalıştırılabilir.

 

BAT Dosyaları Nasıl Oluşturulur?

Bir BAT dosyası oluşturmak için herhangi bir yazı editörü kullanılabilir. Bunun en kolay sayılabilecek yolu Windows'un varsayılan uygulamalarından biri olan Not Defteri'dir. Not Defteri aracılığıyla BAT kodları yazılabilir, kaydedilebilir ve düzenlenebilir. BAT komutlarını yazdıktan sonra belgeyi bir BAT dosyası olarak kaydetmek için yapılması gereken şey belgeyi kaydederken belge adının ardından .bat uzantısını eklemektir. Örneğin, BAT komutlarımızın bulunduğu bir Windows Not Defteri belgesini Farklı Kaydet seçeneği aracılığıyla ornek.bat gibi bir ad vererek kaydedebiliriz. Bu işlemde önemli olan öge belgemize ad verdikten sonra ona ekleyeceğimi .bat uzantısıdır.

 

BAT Dosyası Örneği

Kod (ornek.bat)

@echo off
title Baslik
echo Merhaba dunya!
pause

Çıktı

ornek.bat

NOT: Pause komutunu kullandığınızda aygıtınızın varsayılan diline göre "Press any key to continue..." veya "Drücken Sie eine beliebige Taste..." gibi "Devam etmek için herhangi bir tuşa basın" anlamına gelen yazılar görebilirsiniz.

 

BAT Komutları ile İlgili Daha Fazla Bilgi

Sitemizdeki BAT Eğitimleri sayfasından BAT komutları ile ilgili yüklenen tüm içerikleri görebilirsiniz. Eğer bir öneriniz veya sorunuz varsa yorumlar bölümünden veya sitemizdeki İletişim sayfasından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yazılım hakkında daha fazla bilgi edinmek için sitemizdeki veya YSF SOFT YouTube kanalındaki içeriklere göz atabilirsiniz.

  
31 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın