BAT Eğitimleri

BAT Eğitimleri

Bu sayfa aracılığıyla BAT ile ilgili içerikleri inceleyebilirsiniz. BAT (Batch) komutları, Windows Komut İsteminde veya Windows Toplu İş Dosyalarında çalıştırılabilen komutlardır. Bu programlama dili, kullanıcıların Windows ortamında bir çok işlem yapılabilmesine olanak sağlar.

Windows işletim sistemlerinde bulunan .bat uzantılı belgeler Windows Toplu İş Dosyası olarak adlandırılır. Bu belgeler aracılığıyla komut istemine (CMD) yazılacak komutları toplu bir biçimde çalıştırılabilir. Örneğin Windows'un komut isteminde teker teker yazılacak komutlar, .bat uzantılı belgeler aracılığıyla tek bir seferde çalıştırılabilir.

Bir BAT dosyası oluşturmak için herhangi bir yazı editörü kullanılabilir. Bunun en kolay sayılabilecek yolu Windows'un varsayılan uygulamalarından biri olan Not Defteri'dir. Not Defteri aracılığıyla BAT kodları yazılabilir, kaydedilebilir ve düzenlenebilir. BAT komutlarını yazdıktan sonra belgeyi bir BAT dosyası olarak kaydetmek için yapılması gereken şey belgeyi kaydederken belge adının ardından .bat uzantısını eklemektir. Örneğin, BAT komutlarımızın bulunduğu bir Windows Not Defteri belgesini Farklı Kaydet seçeneği aracılığıyla ornek.bat gibi bir ad vererek kaydedebiliriz. Bu işlemde önemli olan öge belgemize ad verdikten sonra ona ekleyeceğimi .bat uzantısıdır.

BAT komutları ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için bu sayfadaki içerikleri incelemeyi unutmayın.

 

Yazılar (9)


Yorumlar - Yorum Yaz