BAT Komutlarıyla Hesap Makinesi Yapımı

BAT komutlarını kullanarak bir hesap makinesi uygulaması yapmak üzere kullanacağımız yapılardan en önemlisi değişkenlerdir. Değişkenler aracılığıyla kullanıcı tarafından girilen sayıları tutacağız ve ardından if-else yapılarını kullanarak işlemi belirleyerek sonucu bulacağız.

Aşağıda öğretim amacıyla geliştirdiğim örnek bir hesap makinesi uygulamasını bulabilirsiniz. Daha sonra, burada kullanılan komutları ve işlevlerini öğrenerek ilerleyeceğiz.

BAT

Öncelikle, echo ayarını kapatmak ve pencere başlığı ayarlamak gibi konsol ayarlarımızı yaptıktan sonra hesaplama başlığı altında kullanıcıdan sayı ve işlem verilerini aldık. Ardından, bu verileri if-else yapıları aracılığıyla işleyerek ayıkladık, toplamayı toplama başlığına, çıkarmayı cikarma başlığına, çarpmayı carpma başlığına ve son olarak da bölmeyi bolme başlığına yönlendirdik. Bu başlıkların altında ise set/a yapısı ile oluşturduğumuz sonuc değişkeni altında işlemlerimizi yaparak bunları kullanıcıya sunduk.

Yaptığımız tüm bu işlemlerin sonucunda dört işlem yapan basit bir hesap makinesi elde etmiş olduk. Siz de bu uygulamaya katkılarda bulunarak daha gelişmiş bir hesap makinesi geliştirebilirsiniz, ancak bu uygulamanın temeli böyledir.

Bu uygulamanun geliştirilişine ilişkin anlamadığınız veya sormak istediğiniz bir şey varsa, sorunuzu yorumlar bölümü veya İletişim sayfası aracılığıyla bana aktarabilirsiniz.

  
57 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın