BAT Komutlarına Giriş

BAT

BAT (Batch) Komutlarıyla Komut İstemine Nasıl Yazı Yazdırılır?

Bir Windows Toplu İş Dosyası aracılığıyla komut istemine yazı yazmak için BAT (Batch) komutları kullanılır. Bu komutlardan ekrana yazı yazma işini echo komutu görür. Bu komutun kullanımı şu biçimdedir:

Kod (ornek.bat)

 @echo off
title Baslik
echo Merhaba dunya!
pause

Çıktı

BAT

Yukarıdaki örnekte kullanılan komutların özellikleri şöyledir:

@echo off: Echo ayarını kapatır. Böylece .bat belgemizdeki tüm satırlarda bulunan komutlar komut isteminde gösterilmez. Echo, @echo on komutu ile açılabilir. Açık olduğunda, .bat belgesinde yazan komutlar belgenin bulunduğu konum ile birlikte komut isteminde gösterilir. Örneğin, pause komutunun yazdığı satır, echo ayarı açık olduğunda, C:Users...>pause (belgenin bulunduğu konumu gösterir) biçiminde gösterilebilir.

title: Bu komut ile komut istemi penceresinin başlığı ayarlanır. Örneğin, title Baslik yazıldığında yukarıdaki örnekte de olduğu gibi pencerenin başlığı Baslik olacaktır.

echo: Komut istemine yazı yazmaya yarar. Örneğin, echo Merhaba dunya! komutu ile örnekte de görülebileceği üzere çıktı Merhaba dunya! biçiminde olur.

pause: Komut isteminin klavyeden herhangi bir tuşa basılana dek bekletilmesini sağlar. Bu komut yazılmasaydı .bat belgemiz açıldığı gibi kapanacaktı ve hiçbir şey görünmeyecekti. Ayrıca bu komut "Press any key to continue . . .", "Drücken Sie eine beliebige Taste . . ." veya "Devam etmek için herhangi bir tuşa basın . . ." gibi aygıtın diline göre değişen bir ifade gösterir. Bunu mesajı pause komutunu pause>nul biçiminde yazarak devre dışı bırakabiliriz.

 

BAT (Batch) Dosyaları Nedir?

Windows işletim sistemlerinde bulunan .bat uzantılı belgeler Windows Toplu İş Dosyası olarak adlandırılır. Bu belgeler aracılığıyla komut istemine (CMD) yazılacak komutları toplu bir biçimde çalıştırılabilir. Örneğin Windows'un komut isteminde teker teker yazılacak komutlar, .bat uzantılı belgeler aracılığıyla tek bir seferde çalıştırılabilir. Nasıl bir .bat belgesi oluşturulacağını görmek için BAT Dosyası Oluşturma yazısına göz atabilirsiniz.

  
28 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın