BAT Dosyalarında Türkçe Karakter Sorunu

BAT (Batch) Belgelerindeki Türkçe Karakterler Neden Yanlış Gösterilir?

BAT komutlarını yazdıktan sonra belgemizi çalıştırdığımızda yazıları doğru yazmamıza karşın komut isteminde istemediğimiz bir görüntüyle karşılaşabiliriz. Bunun nedeni komut istemindeki varsayılan kodlama türünün Türkçeye uygun olmamasıdır.

BAT

BAT Komutlarında Türkçe Karakter Sorunu Nasıl Çözülür?

BAT komutlarıyla Windows Toplu İş belgemizdeki Türkçe karakter sorununu çözmek oldukça kolaydır. Bu sorunu çözmemize chcp komutu yardımcı olur. Bu komut, kodlama türünü Türkçeye uygun bir türle değiştirmemize olanak sağlar. Windows BAT ve CMD komutlarında birçok kodlama türü bulunmaktadır ancak bunlardan Türkçeye ve diğer birçok dile en uygun olanı UTF-8 kodlamasıdır. Bu kodlama aracılığıyla varsayılan kodlama türünde "Merhaba d├╝nya!" olarak görünen yazımız, daha sonrasında düzgün bir biçimde "Merhaba dünya!" olarak görünecektir. chcp komutumuzun UTF-8 kodu 65001'dir ve chcp 65001 biçiminde kullanılır.

BATEğer chcp 65001 komutumuzca komut istemine yazdırılan mesajı görmek istemiyorsanız bu satırdan sonra cls komutunu kullanabilirsiniz. Bu komut ekranı temizlemeye yarar.

BAT

  
24 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın