BAT Komutları ile Nasıl Ping Atılır?

Ping Nedir?

Ping, bilgisayar ağlarında bulunan aygıtlar arasındaki iletişim süresidir. Bir ağ bağlantısındaki aygıtın bir diğerine ne kadar sürede yanıt verdiğini ölçmek için kullanılır. Bu verilere göre ağın gecikme süresi kolaylıkla ölçülebilmektedir. Bu gecikme süresi genellikle milisaniye türünden ölçülür. Böylece ping, bize ağ bağlantımızın ne kadar iyi olduğuna ilişkin bilgiler sağlar. Daha düşük ping değerleri, daha hızlı ve güvenilir bir ağ bağlantısı anlamına gelir.

 

BAT Komutlarıyla Ping Atma

Ağ bağlantımızın ping değerini Windows'un Komut İstemi'ne ping komutu ve ardından IP adresimizi yazarak görebiliriz. Ancak, bazı durumlarda bu komutun daha erişilebilir olmasına gereksinim duyarız. Bunun için BAT komutlarını kullanarak basit bir uygulama geliştirmek iyi bir seçenek olabilir.

Zaman kaybetmeden Not Defteri uygulamamızı veya geliştirme ortamımızı açarak komutlarımızı yazmaya başlayalım. Ben kendi geliştireceğim uygulamamda IP adresini kullanıcıdan isteyeceğim, böylece uygulamam birçok kişi tarafından kullanılabilir olacak. Ancak, siz eğer daha kolay olacağını düşünüyorsanız doğrudan kod bölümüne kendi IP adresinizi de yazabilirsiniz. Böyle ilerleyerek BAT dosyasını açtığınızda hemen ping değerlerinizi görebileceğiniz bir uygulama da geliştirebilirsiniz.

Yukarıda gördüğünüz kodlar aracılığıyla uygulamamız açıldığında ilk olarak kullanıcıya IP adresi sorulacak. Daha sonra kullanıcı bu veriyi girdiğinde ise ping.exe uygulaması kullanıcının IP adresinin değeriyle çalıştırılacak ve konsolda istenen sonuçlar belirecek.

Böylece ping atma uygulamamızın geliştirme sürecinin de sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu konuyla ilgili anlamadığınız veya sormak istediğiniz bir şey varsa, sorunuzu yorumlar bölümü veya İletişim sayfası aracılığıyla bana aktarabilirsiniz.

  
38 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın